آیا وب کم شما هک شده است ؟ ۷ نکته که باید بدانید

15 اکتبر 2019

وب کم ها لوازم کاربردی هستند که می توان گفت امروزه بر روی اکثر رایانه ها و لوازم هوشمند موجود می باشند. در واقع این تجهیزات در جای خود می توانند بسیار مفید کاربردی بوده و در زمینه برقراری تماس های تصویری کاری و غیر کاری بسیارمثبت واقع شوند. اما تاکنون در رابطه با این مورد که این لوازم در صورت رعایت نکردن برخی اصول ابتدایی ، می توانند ما را با خطرات امنیتی مختلفی روبرو کرده و اتفاقات نا خوش آیندی برای ما به بار بیاورند ، فکر کرده یا شنیده اید ؟

برای مثال شرایطی را فرض کنید که دزدی توانسه است کنترل وب کم شما را به دست گرفته و از آن جا که رایانه شما به کل فضای حال منزل اشراف دارد ، قادر شود که پس از مدتی جاسوسی به محل اشیاء قیمتی و دیگر اسرار خانه شما پی ببرد. و از این طریق با یک برنامه ریزی دقیق اقدام به صورت دادن دستبردی حرفه ای کند. و یا رقیبی توانسته باشد با در دست گرفتن میکروفون و وب کم دفتر شما ، ایده های شما را به سرقت برده و یا از اهداف اقدامات آینده شما کی نباید مطلع می شد ، مطلع شود. و بسیاری از امکان های دیگر که شاید تا به حال حتی به ذهن شما هم خطور نکرده است.

شاید با خواندن مطالب فوق کاملا حیرت زده شده و با خود بگویید که مگر اصلا چنین امکانی وجود دارد؟ در جواب باید بگوییم : بله ، نه تنها این امکان وجود دارد ، بلکه در صورت نا آگاهی شما از برخی اصول ، کار بسیار ساده ای هم می باشد. برای مثال چیزی مثل اجرای یک بازی یا برنامه از یک منبع نامعلوم یا اتصال یک فلش مموری بدون برخورداری از نرم افزارهای امنیتی مناسب یا …

با این حساب می بینید که هر زمان احتمال هک شدن وب کم هر یک از ما و یا حتی این که در حال حاضر هک شده است و هم اکنون فردی در حال جاسوسی با استفاده از آن است ، کاملا وجود دارد. اما به هیچ وجه نیاز نیست که در این باره نگران باشید. چرا که ما در ادامه این مقاله از وبلاگ خبری – آموزشی مگ ایکس ، قصد داریم شما را با شیوه های تشخیص هک شدن وب کم و روش های مقابله با آن آشنا نماییم. لطفا با ما همراه باشید.

بهترین شیوه مقابله

قبل از این که اصلا وارد بحث شیوه های تشخیص هک شدن وب کم شویم ، ترجیح می دهیم که نکات کلی ، بسیار مهم و کاربردی را به شما یاد دهیم که حتی در صورت هک شدن این وسیله نیز ، تمامی اقدامات فرد متخاصم را بی اثر سازد. این نکات بسیار ساده می باشند ولیکن بهره گیری از آن ها بسیار کاربردی بوده و در واقع می توان گفت که کار آمد ترین شیوه های ممکن می باشد.

توجه داشته باشید که بهترین راه حل هر مشکل ، حذف عامل به وجود آورنده آن می باشد. به عبارت واضح تر ، بهترین راه جلوگیری از هک شدن وب کم ، حذف وب کم یا ساقت کردن فعلی آن می باشد. یعنی شما تنها کافی است در مواقعی که وب کم را استفاده نمی کنید ، فیش آن را از سیستم جدا کرده و یا در پوش لنز آن را ببندید. همچنین چنان که وب کم شما روی لپتاپ یا وسیله دیگری تعبیه شده است که امکان جدا نمودن آن وجود ندارد ، می توانید از یک تکه لنت یا دیگر چسب نواری ، برای پوشانیدن موقت آن بهره بگیرید. این در واقع شیوه ای است که بسیاری از افراد حرفه ای بدان روی می آورند. که در عین سادگی بسیار کاربردی می باشد.

همچنین شیوه مشابه برای میکروفون نیز پیشنهاد می شود. منتها بنا بر ساختار و شیوه طراحی برخی سیستم ها شاید این کار ممکن نباشد. همچنین نکته دیگری که نه تنها در این رابطه بلکه در رابطه با امنیت کلی و مقابله با اکثر شیوه های نفوذ توصیه می شود ، بستن کانال های ارتباطی چون بلوتوث ، وای فای و نیز قطع ارتباطاتی چون ارتباط به اینترنت و دیگر شبکه های موجود ، در زمان هایی که نیازی به آن ها ندارید ، می باشد. درست است که این کار از هک شدن وسیله شما جلوگیری نمی کند ولی حداقل امکان استریم ( جریان ) دائمی اطلاعات از وسیله شما به سیستم نفوذگر را از بین برده و سبب اعمال محدودیت هایی هر چند اندک در اجرای اهداف خرابکارانه می شود.

تصویری از مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک در حالی که وب کم و میکروفون لپ تاپ خود را با چسب پوشانیده است.

روش های تشخیص هک شدن وب کم

با رعایت نکات فوق الذکر همان طور که گفتیم نفوذگر کاملا محدود شده و به احتمال قوی قادر نخواهد بود که به آسانی از سیستم شما سوء استفاده نماید. لیکن هنوز اصل موضوع پا بر جاست و شما حتما می خواهید که مطلع شوید آیا شخصی وب کم شما را هک کرده و در این صورت چگونه وی را متوقف نمایید. لذا ما در ادامه روش های تشخیص هک شدن وب کم را خدمت شما بیان می نماییم.

۱- وجود فایل های مشکوک در حافظه

چنان که در هنگام استفاده از رایانه خود ، به فایل های صوتی و تصویری برخوردید که مشکوک بوده و توسط شما ضبط نگردیده اند. امکان این که این فایل ها توسط یک هکر ضبط شده باشند وجود دارد. لذا برای بررسی این موضوع ابتدا تمامی فایل ها را از حالت مخفی در آورده و سپس پوشه فایل های ضبط شده وب کم را باز کنید و بررسی نمایید که آیا فایلی وجود دارد که ضبط کردن آن را به خاطر نمی آورید یا نه. همچنین مواردی پیش می آید که نفوذگر اقدام به تغییر محل فایل های ضبط شده می کند. به همین جهت شما می باید تنظیمات وب کم خود را نیز چک کنید تا مطمعن گردید که در قسمت دیگر از رایانه شما نیز چنین فایلی ذخیره نگردیده است. و پوشه فایل های ذخیره شده در همان مسیری است که خود شما بر گزیده اید.

۲- روشن بودن چراغ نشانگر وب کم

در اکثر قریب به کل وب کم ها ، از چراغی کوچک  در کنار لنز برای نشان دادن فعال یا غیر فعال بودن وب کم استفاده می شد. به عبارت بهتر روشن بودن این چراغ به معنای فعال بودن و دریافت تصاویر توسط وب کم شما می باشد. بنا بر این در زمان هایی که شما از وب کم بهره نمی جویید این چراغ می باشد حتما خاموش باشد. و روشن بودن چراغ وب کم در این مواقع ( زمان هایی که شما از آن استفاده نمی کنید ) به معنای این است که نرم افزار دیگری در حال بهره گیری از آن و دریافت تصاویر شما می باشد. حال می خواهد این تصاویر را در همان زمان به نفوذ گر ارسال کند و یا در جایی ذخیره نماید تا نفوذگر بعدا به آن دسترسی یابد.

البته این روشن بودن چراغ در مواردی هم می تواند به علت خرابی یا وجود اتصالی در داخل وب کم شما باشد. لیکن پیشنهاد می کنیم که در چنین مواقعی حتما از راه کار هایی که در ابتدا اشاره نمودیم ، یعنی جدا سازی یا پوشانیدن وب کن بهره ببرید. چرا که در صورت صورت خرابی چراغ و هک شدن وب کم شما ، شما قادر نخواهید بود که با استفاده از این متد از این امر مطلع شوید.

چنان که چراغ وب کم شما بی دلیل روشن است احتمالا این وجود دارد که فردی در حال استفاده از آن می باشد.

۳- تغییر در تنظیمات امنیتی وب کم

در این مرحله شما می باید تنظیمات امنیتی وب کم خود را یافته و به دقت مورد بررسی قرار دهید. هر گونه تغییری در این اطلاعات ، اعم از بازگردانی رمز عبور وب کم به حالت پیشفرض بی آن که شما مطلع باشید ، صلب شدن امکان تغییر در تنظیمات وب کم از شما ، غیر فعال شدن حفاظت فایروال برای وب کم مد نظر ، تغییر نام ادمین و … می تواند به معنای هک شدن سیستم شما و بهره گیری فرد دیگر از وب کم شما باشد.

۴- رویت حرکات غیر معمول در وب کم

امروزه وب کم ها نیز همانند دیگر لوازم الکتریکی دست خوش پیشرفت شده اند و قابلیت های جالب و پیچیده ای به آن ها افزوده شده است. قابلیت هایی که با وجود دارا بودن مزایای بسیار ، می توانند مخاطرات زیادی نیز برای امنیت اطلاعات و حریم شخصی ما به ارمغان بیاورند. برای مثال برخی از این قابلیت های جدید عبارتند از افزوده شدن امکان چرخش برای ضبط ویدئو های بهتر و نیز برخورداری از میکروفون ها و بلندگو های داخلی و قابلیت تنظیم لنز برای رزلوشن بهتر و … که وب کم ها را تقریبا تبدیل به یک گوشی کرده است.

اما یک لحظه تصور کنید که وجود چنین امکاناتی در دست هکری که توانسته است به سیستم شما دسترسی پیدا کرده و وبکم شما را تحت کنترل خود در آورد به چه معناست. بی شک این یعنی که این نفوذگر قادر خواهد بود در هر زمان دلخواه وبکم شما را چرخانده و با اعمال تنظیم مناسب برای رزلوشن تصویر ، تصویر و صدایی با کیفیت از خانه یا محل کار شما دریافت نماید.

لذا بهتر است دقت داشته باشید که هر گونه تغییر احتمالی در حالت وب کم و هر استفاده ای از این قابلیت ها و امکانات ، چنان که بدون خواست و دخالت شما بوده باشد ، می تواند به معنای کنترل وب کم شما از راه دور بوده و یک زنگ خطر برای شما محسوب شود. پس به نشانه های و وضعیت دوربین توجه کنید و به دقت آن را زیر نظر داشته باشید. و چنان که متوجه تغییر موقعیت و یا تولید صدایی شدید ، تشخیص هک شدن کم شما موفقیت آمیز می باشد و شما می باید هر چه سریعتر بر اساس روش های اعلام شده در این مطلب ( قسمت بررسی اپلیکیشن های ناشناخته ) اقدام به مقابله با آن نمایید.

۵- بررسی جریان داده ( data stream )

برخی ابزار های مدیریتی که برای کنترل و مدیریت کارها و داده ها ارائه شده و مورد استفاده قرار می گیرند ، به شما این امکان را خواهند داد که به نظارت و بررسی میزان داده های ورودی و خروجی بر بستره اینترنت ، در طول یک مدت زمان آنلاین بودن ، بپردازید. لذا دقت داشته باشید که افزایش نا گهانی و بی دلیل هر گونه ترافیک شبکه می تواند نشانه ای از نفوذ به رایانه شما و انتقال اطلاعات از بستر اینترنت به رایانه مورد نظر هکر باشد.

برای مثال در ویندوز ۱۰ شما می توانید در بخش مدیریت کارها یا task manager به تب App history مراجعه کرده و از آنجا دسترسی برنامه ها به اینترنت و نیز مقدار دیتای مورد استفاده آن ها را مشاهده فرمایید. در بیان دیگر شما در این قسمت باید بررسی کنید که آیا وب کم شما یا یک برنامه ناشناخته ، به فرستادن داده ها می پردازد یا خیر. چنان که پاسخ مثبت است ، هر چه سریعتر می باید این برنامه را پیدا کرده و با استفاده از یک ابزار حذف بد افزار اقدام به حذف آن نمایید.

تصویری از یک قربانی که وب کمش هک شده است.

۶- پایین آمدن سرعت اینترنت و مصرف بی علت حجم داده

همان طور که در مورد بالا نیز اشاره نمودیم ، در صورت هک شدن وب کم سیستم شما ، احتمالا هکر از طریق شبکه اینترنت اقدام به دریافت تصاویر و دیگر اطلاعات مد نظر خواهد کرد. که این امر بنا بر این که در اصل یک عمل آپلود فایل بوده و نیاز به مصرف پهنای باند و حجم قابل توجهی از اینترنت شما دارد. از این رو هر گونه استفاده نا متعارف از حجم اینترنت شما بدون این که قابل توجیه باشد و نیز اشغال بی مورد پهنای باند سیستم ، می تواند دلیلی بر هک شدن سیستم شما عنوان شود که مستلزم بررسی می باشد.

۷- بررسی اپلیکیشن های ناشناخته

برخی از بد افزار ها یا ویروس ها این امکان را دارند که پس از راه یابی به رایانه شما ، بدون این که شما اطلاعی از این قضیه پیدا کنید اقدام به سوء استفاده از وب کم نمایند. یکی از راه کار های تشخیص این رخداد این است که هر بار پس از روشن نمودن وب کم شما ، پیغامی مبنی بر این که وب کم شما تحت استفاده است ، به شما نمایش داده خواهد شد.

در چنین مواقعی معمولا وب کم شما به عنوان بخشی از یک اپلیکیشن دیگر به کار گرفته می شود.  لذا با ردیابی اپلیکیشن هایی که از وب کم استفاده می نمایند ، شما قادر خواهید بود که پی ببرید آیا نرم افزار استفاده کننده از وب کم توسط خود شما و با این منظور نصب گریده است. یا خیر یک بد افزار یا ویروس بوده و به منظور سرقت اطلاعات و خرابکاری به رایانه شما انتقال یافته است. پس از پی بردن به این قضا ، در صورت ویروسی بودن برنامه مذکور ، پیشنهاد می کنیم که آن را به کلی پاک کرده رایانه را برای پیدا کردن بد افزارهای دیگر ، با استفاده از یک آنتی ویروس مناسب ، اسکن نمایید. برای انجام این کار ، با این روال اقدام کنید :

Run را اجرا نمایید ( با استفاده از win+R ) و سپس در تکست باکس ظاهر شده عبارت csconfig را تایپ نموده و دکمه اینتر را فشار دهید. این امر سبب باز شدن پنجره پیکربندی سیستمی ( System Configuration ) خواهد شد. که شما در آن پنجره می باید گزینه های بوت را پیدا نموده و تیک گزینه Safe Mode را فعال نمایید. سپس دکمه Ok را بزنید تا سیستم ریستارت شده و ویندوز در حالت Safe Mode اجرا گردد.

لازم به اشاره است که حالت امن یا همان Safe Mode در واقع حالتی از اجرای ویندوز است که در آن ویندوز کلیه نرم افزار ها به غیر از درایو ها و برنامه های ضروری   را غیر فعال می کند. این حالت در واقع یک ویژگی برای عیب یابی داخلی و اعمال تنظیمات و تغییراتی که با فعال بودن برخی نرم افزار ها ممکن نیست ، می باشد. حال که در این محیط قرار گرفتید ، شما تنها کافی است که آنتی ویروس خود را روشن نمایید تا شما را از وجود یا عدم وجود ویروس در رایانه تان مطلع سازد. که در صورت شناسایی درست ، این برنامه اقدام به نمایش محل قرار گیری ویروس روی هارد دیسک و نیز کسب تکلیف از شما برای حذف ، محدود سازی یا صرف نظر از فایل پیدا شده خواهد کرد.

تصویری از منزل قربانی که توسط وب کم جاسوسی شده است.

البته همانطور که قبلا نیز اشاره نموده ایم ، پیشگیری همواره بهترین راه است. از این رو پیشنهاد می کنیم که همواره سیستم خود را با استفاده از آنتی ویروس های مناسب محافظت نموده و نیز اقدام به نصب هر برنامه ای ، از هر منبع ناشناخته ای نیز نکنید. البته باید توجه داشته باشید که بر خلاف تفکر اکثر کاربران ، تنها برخورداری از یک آنتی ویروس فعال برای حفاظت از رایانه شخصی کافی نمی باشد. و ما پیشنهاد می نماییم که در کنار هر آنتی ویروسی که دارید ، از نرم افزار USB Disk Security یا دیگر نرم افزارهای حفاظت کننده از پورت های USB و نیز نرم افزارهای آنتی ویروس تحت وب و … نیز بهره ببرید.

سخن نهایی

همان طور که متوجه شدید ، وب کم ها لوازم واقعا پر کاربرد و در عین حال در بردارنده بسیاری از خطرات امنیتی هستند. لذا برخورداری و بهره مندی از این وسیله نیازمند توجه ویژه ای است تا سیستم شما را از هر گونه نفوذ احتمالی در امان نگهدارد. لیکن در صورتی که قبلا از این تدابیر بی اطلاع بودید و اکنون بر اساس این گفته ها حس می کنید که رایانه شما هک شده است ، پیشنهاد می کنیم که هر چه سریع تر اقدام به رفع و رجوع این مورد بنمایید. امید واریم که این مطلب از وبلاگ خبری – آموزشی ما جالب توجه شما عزیزان بوده باشد و شما نیز ما را با نظرات مفید و مهم خود یاری نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب abolfazl

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

مخزن سورس