شیوه برطرف نمودن پیغام خطای ۰x8000FFFF در ویندوز ۱۰

13 اکتبر 2019

دلیل بروز خطا ۰x8000FFFF در ویندوز ۱۰

۰x8000FFFF را شاید بتوان جزء خطاهای نه چندان با اهمیت دانست که عموما پس از به روز رسانی ویندوز ۱۰ شاهد بروز آن هستیم. این پیغام خطا در واقع مربوط به قسمت Windows Update ( بخش به روز رسانی ویندوز ) بوده و معمولا روی عملکرد فروشگاه مایکروسافت نیز تاثیر منفی می گذارد. در بیان بهتر معمولا شما پس از آپدیت ویندوز ۱۰ ، چنان که به فروشگاه مایکروسافت بروید با این مورد روبرو خواهید شد و این پیغام به شما نمایش داده خواهد شد. البته همانطور که اول نیز عنوان کردیم ، این خطا چندان خطای با اهمیتی نیست که برای رایانه شما ایجاد مشکل جدی کند. و خوشبختانه چند روش کاربردی برای رفع آن وجود دارد که در ادامه قصد داریم به آن ها بپردازیم.

برای رفع پیغام خطای ۰x8000FFFF چه کار باید بکنیم ؟

۱- عیب یاب Windows Store Apps Troubelshooter را اجرا کنید .

نمی دانیم که در این رابطه اطلاع دارید یا نه ولی ویندوز ۱۰ در درون خود از عیب یابی برخوردار است که از مجموعه ای گسترده نرم افزارها و قسمت های رایانه پشتیبانی می نماید. یکی از گزینه های موجود در لیست گسترده این عیب یاب مربوط به فروشگاه مایکروسافت Windows Store می باشد. برای اجرا روند این عیب یابی ، شما تنها کافی است که بدین ترتیب اقدام نمایید :

 • کلید با آیکون ویندوز را نگهداشته و I را فشار دهید. ( Windows Key + I )
 • در پنجره باز شده تکست باکسی برای جستوجو وجود دارد که در آن قسمت می باید عبارت Troubleshoot را وارد نمایید.
 • پس از وارد نمودن این عبارت و زدن دکمه enter لیستی برای شما به نمایش در خواهد آمد که شما می باید در آن گزینه Windows Store Apps را یافته و سپس Run the troubleshooter را انتخاب نمایید.
 • حال دستور العمل هایی به نمایش در خواهد آمد که می باید آن ها را دنبال کنید تا نهایتا پیغام خطای مذکور رفع گردد.
Windows Store Apps

۲- بررسی و رفع یک اشکال در شبکه

اشکال دیگری که می تواند به وقوع این خطا منجر شود ، وجود یک ایراد در شبکه کامپیوتری می باشد. که باز این مورد نیز می تواند توسط ابزارهای عیب یابی داخلی ویندوز رفع و رجوع شود. برای بر رفع این ایراد مراحل زیر را به ترتیب اجرا نمایید :

 • کلید ترکیبی Windows + I را فشار دهید تا پنجره مربوط به تنظیمات ویندوز به نمایش در آید.
 • حال عبارت troubleshoot network را در نوار جست و جو وارد نموده و در پایین لیست گزینه ی Network troubleshooter را انتخاب کنید.
 • حال تنها کافی است که مراحل را طبق دستور العمل های به نمایش در آمده دنبال نمایید.

در صورتی که این روش جواب نداد ، DNS را تغییر دهید. برای انجام این کار با این توالی اقدام کنید :

 • در نوار جستجوی منوی استارت ویندوز عبارت network را وارد کرده و بر روی گزینه ی Network کلیک کنید.
 • حال گزینه Change adapter options را انتخاب نموده و آدرس های DNS را بر روی مقادیر ۱٫۱٫۱٫۱ و ۸٫۸٫۸٫۸ تنظیم نمایید. ( در رابطه با این DNS ها نیز باید بدانید که ۱٫۱٫۱٫۱ یک DNS متمرکز بر حریم شخصی و ۸٫۸٫۸٫۸ نیز DNS عمومی گوگل می باشد. )

۳- سرویس Cryptographic را بررسی کنید.

از جمله سرویس های مرتبط با Windows Update و Microsoft Store می توان به سرویس Windows Cryptographic Service اشاره نمود. که در صورت خاموش بودن یا ایراد داشتن این سرویس ، ممکن است آپدیت ویندوز با مشکل روبرو شده و شما با ارور های مختلفی من جمله ارور ۰x8000FFFF مورد بحث ما روبرو شوید. از این رو چنان که هیچ کدام از روش های فوق مشکل سیستم شما را برطرف ننمود ، بهتر است که این سرویس را نیز مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی این سرویس از این طرق اقدام نمایید:

 • عبارت services را در نوار جستوجوی استارت ویندوز وارد نموده و کلید enter را فشار دهید.
 • حال لیستی متشکل از تمامی سرویس های در حال اجرا در رایانه شما به نمایش در خواهد آمد. در این قسمت می باید به دنبال گزینه Cryptographic Services گشته و آن را انتخاب نمایید.
 • حال باید اطمینان حاصل نمایید که سرویس مذکور در حال اجرا می باشد و خصوصیت Startup type آن نیز بر روی مقدار Automatic تنظیم شده باشد.
 • در صورتی که این سرویس خاموش می باشد ، آن را با فشار دادن دکمه Start فعال نموده و ارور یاد شده را دوباره بررسی نمایید.
Cryptographic Services

۴- کش فروشگاه مایکروسافت را پاک کنید.

راه حل سریع دیگری که برای رفع این خطا توسط بسیاری پیشنهاد می شود ، پاک کردن کش یا همان حافظه پنهان فروشگاه مایکروسافت می باشد. برای انجام این کار این دستور العمل ها را دنبال کنید :

 • Run را با استفاده از کلید های ترکیبی Windows Key + R اجرا نمایید.
 • حال عبارت wsreset.exe را در پنجره Run وارد کرده و دکمه Ok را بزنید.

با اجرای این مراحل ، پنجره ای سیاه برای حدود ۱۰ ثانیه به نمایش در خواهد آمد که پس از بسته شدن آن خطا می باید رفع شده باشد. لیکن اگر چنین نبود ، مجددا Run را با استفاده از کلید های ترکیبی Windows Key + R اجرا نموده و این بار عبارت زیر را وارد نمایید :

C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Packages\Microsoft.WindowsStore_8wekyb3d8bbwe\LocalState

با فشار دادن دکمه Ok این بار شما وارد پوشه دیتای مربوط به این نرم افزار خواهید شد. در صورتی که پوشه Cache هنوز در داخل آن پوشه موجود بود ، نام آن را به Cache.old تغییر داده و سپس یک پوشه جدید با نام Cache ایجاد نمایید. مراحل قبلی را دوباره اجرا نمایید یا اقدام به اجرای عیب یاب طبق روش پیشین کنید.

کش فروشگاه مایکروسافت

۵- پوشه توزیع نرم افزار را حذف نمایید.

چنان که ارور سیستم شما هنوز رفع نگردیده است ، می توانید حذف نمودن پوشه توزیع نرم افزار را نیز امتحان نمایید. انجام این کار بدین شکل می باشد :

عبارت CMD را در نوار جستجوی منوی استارت کامپیوتر خود وارد کنید. سپس روی گزینه ی پیدا شده کلیک راست کرده و گزینه ی Run as Administrator را فشار دهید.

حال به ترتیب ، ابتدا دستور net stop wuauserv و پس از آن net stop bits را اجرا نمایید.

 • پس از تکمیل اجرای این دستورات ، مای کامپیوتر را باز کرده و به آدرس C:\Windows\SoftwareDistribution بروید. هم چنین می توانید برای سهولت کار این آدرس را در نوار آدرس کپی کرده و enter را بزنید.
 • درون این پوشه ، پوشه ها و فایل هایی موجود هستند که می باید همه را حذف نمایید. برای این کار ابتدا توسط کلید ترکیبی Ctrl+A تمامی این فایل ها و پوشه ها را انتخاب کرده و سپس آن ها را حذف نمایید.
 • در نهایت رایانه خود را رسیتارت نمایید و ارور را مجددا بررسی نمایید.

۶- فروشگاه مایکروسافت را مجددا پیکربندی نمایید.

چنان که هیچ کدام از روش های فوق جواب نداد ، پیشنهاد می کنیم که فروشگاه مایکروسافت را مجددا تنظیم نمایید. برای انجام این کار با این روال پیش بروید :

عبارت Powershell را در استارت ویندوز تایپ کنید و با پیدا کردن گزینه Powershell آن را با حالت Run as Administrator اجرا کنید تا محیط Powershell برای شما به نمایش در آید. حال عبارت زیر را در این محیط وارد نمایید :

powershell-ExecutionPolicy Unrestricted Add-AppxPackage-DisableDevelopmentMode-Register

با اجرای این دستور عبارتی مشابه عبارت زیر به نمایش در خواهد آمد :

Env:SystemRoot\WinStore\AppxManifest.xml

پس از مشاهده این عبارت ، کامپیوتر خود را ریستارت نمایید.

۷- فروشگاه مایکروسافت را مجددن نصب کنید.

چنان که با هیچ یک از شیوه های فوق مشکل شما برطرف نگردید ، پیشنهاد می کنیم که اقدام به لغو نصب و نصب مجدد مایکروسافت استور نمایید. البته دقت داشته باشید که این کار ممکن است اندکی زمان بر باشد. برای استفاده از این روش بدین صورت عمل کنید :

ابتدا محیط پاور شل را با تایپ عبارت Powershell در استارت ویندوز یافته و با حالت Run as Administrator اجرا نمایید.

این بار این دستور را در محیط مذکور وارد کرده و اجرا نماید :

Get-AppXPackage *WindowsStore* -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

و پس از آن مجددا رایانه خود را ریستارت نمایید و بررسی کنید که آیا مورد بر طرف شده است یا ارور همچنان پا برجاست.

۸- دستور CHKDSK را اجرا نمایید.

از دیگر ابزار های عیب یابی و حل مشکل نمایش خطا ها در ویندوز ، ابزار CEKDSK می باشد که می تواند با اعمال تنظیمات خاص تایید شده بسیاری از مشکلات را حل نماید. برای بهره گیری از این ابزار این گونه عمل کنید :

CMD را در استارت کامپیوتر تایپ کرده و آن را با حالت Run as Administrator اجرا نمایید. تا Command Prompt با دسترسی روت برای شما به اجرا در آید.

حال در پنجره کنسول باز شده ، دستور chkdsk/r را تایپ کرده و دکمه enter را فشار دهید. این دستور CHKDSK را اجرا کرده و شروع به اسکن رایانه شما خواهد نمود تا در صورت برخورد به هر مشکل احتمالی آن را برطرف نماید.

کنسول ویندوز در حال CHKDSK درایو C

۹- دستور SFC را اجرا نمایید.

اگر با اجرای دستور فوق همچنان مشکل پا بر جا بود ، می توانید از دستور SFC بهره ببرید. SFC که مخفف System File Check می باشد ، یکی دیگر از ابزار های سیستمی است که مشکلات فایل های سیستمی پلتفورم ویندوز را شناسایی کرده و اقدام به رفع آن ها می نماید. البته شاید به نظر شما برسد که عملکرد این ابزار با ابزار CHKDSK مشابه است. اما باید بدانید که به هیچ وجه این چنین نیست.

البته اجرای این دستور نیز تفاوت هایی با دستور CHKDSK دارد. یکی این که تفاوت ها این است که شما برای اجرای این دستور باید ابتدا اطمینان حاصل نمایید که DISM نیز که یک ابزار ویندوزی دیگر با طیف عملکرد گسترده است ، اجرا می گردد. برای انجام این کار کافی است که به این روال اقدام نمایید:

در صورتی که پنجره CMD را بسته اید ، آن را طبق روال فوق الذکر ، یعنی تایپ کردن عبارت CMD در استارت و اجرا با گزینه Run as Administrator ، باز کنید.

حال عبارت زیر را در این محیط تایپ کرده و کلید enter را بفشارید :

DISM/online/cleanup-image/restorehealth

حال تنها کاری که باید انجام دهید ، منتظر بودن تا هنگام اتمام فرآیند اجرای این ابزار می باشد. توجه داشته باشید که اجرای این ابزار بنا بر سلسله کارهایی که انجام می دهد می تواند اندکی طولانی بوده و حتی تا ۲۰ دقیقه به طول بانجامد. لذا صبور باشید و حتی چنان که فرآیند در بخش هایی متوقف شد ، نگران نباشید و اقدام به بستن پنجره ننمایید ، چرا که این امر طبیعی بوده و فرآیند نهایتا ادامه پیدا کرده و کامل خواهد شد.

حال که این فرآیند تکمیل گردید ، تنها کافی است که عبارت sfc /scannow را وارد نموده و کلید enter را بزنید. تا این ابزار شروع به اسکن سیستم شما و رفع ایرادات احتمالی موجود در فایل های آن بنماید.

خروجی اجرای دستور sfc /scannow

۱۰- ویندوز خود را ریست کنید.

در صورتی که هیچ کدام از روش های فوق جواب نداد ، این آخرین روشی است که می توانید از آن برای رفع این خطا بهره بگیرید. جواب دادن این روش را می توان تا حدودی حتمی دانست منتها ایرادی که دارد این است که کلی اطلاعات شما از روی رایانه تان حذف خواهد شد. به عبارت بهتر ، ریست کردن ویندوز به معنای بازگردانی آن به حالت اولیه پس از نصب ویندوز می باشد. چنان که واقعا تصمیم به استفاده از این روش دارید ، می توانید که با رفتن به آدرس Settings > Update and Security > Recovery ، اقدام به انتخاب گزینه Reset this PC و سپس Get Started بنمایید ، تا فرآیند ریست کردن رایانه شما کلید بخورد.

امیدواریم که این مطلب ما برای شما مفید واقع شده و به کار شما بیاید. در صورتی که روش دیگری برای رفع این ارور می شناسید ، لطفا به ما اطلاع دهید تا آن را با دیگر مخاطبین نیزسهیم شویم.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب abolfazl

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

مخزن سورس